PROFIT INTERIOR
  • ETUSIVU
  • Projektit
  • Yritys
  • Ihmiset
  • Yhteystiedot

LAUREA AMK SID oppimisympäristö

Luokkatilan suunnittelussa huomioitiin erityisesti SID - Service Innovation and Design koulutusohjelman tarpeita. Oppilaat tekevät paljon ryhmätöitä, joissa käytetään ideointi- ja esitystekniikkana fläppitauluja, isoja plansseja ja muistilappuja. Näille toiminnoille tarvittiin runsaasti seinäpinta- ja ripustusratkaisuja, joille ryhmien kokoamat materiaalit  ja esitykset saadaan esille.

Lämmin ja epämuodollinen henki muodostuu ronskeista vaneripinnoista, johon on integroitu tarvittavia toimintoja: ripustuskoukkuja, teräslista suurten planssipaperien magneettikiinnitykselle, lasinen kirjoitustaulu ja värikkäät telineet kynille ja tusseille. Funktionaaliset pinnat luovat tilaan samalla materiaalien vaihtelun rytmiä. Perinteistä pöytä + tuoli mallia korvaamaan toteutettiin erilaisia istumisvaihtoehtoja, mm. tilaa jakava koroke ja korkeat pöydät mukavine istuimineen.
Tilaan suunniteltiin suuret liikuteltavat vaneripöydät, joiden kansiin tehtiin luokkatilan varusteita varten omat lokerot: pieni kannellinen lokero kynille, muistilapuille ja muille työvälineille sekä pöydän sivuun pitkä syvennys piirustuspaperirullalle. Rullasta voi siten kätevästi vetää suoraan pöydälle paperia työskentelyä varten.
hankintakilpailutus
projektikoordinointi
kalustesuunnittelu
sisustussuunnittelu

Lisää projekteja

LAUREA oppimisympäristö 2
FINAVIA projektitoimisto
FINAVIA jory neuvottelutilat
LAUREA monitilatoimistot
Tilamuotoilutoimisto Profit Interior Oy | Snellmaninkatu 27 | 00170 Helsinki | mail@profitinterior.fi